A boly
A mestermunkám egy szövetkezeti modellben működő vertikális köztér, amely a commoning legfontosabb alapelveiből táplálkozik, mint a tudás kimeríthetetlen erőforrásként való kezelése, a reproduktív munka megosztása, és az átmeneti terek jelentőségének felismerése. A Boly egy olyan közösségi kezdeményezés, amely a megosztásra alapuló gazdaság elvei szerint működik. A problémafelvetésem a szakdolgozati kutatásomra épül, melyben a városi közterek szerepének és funkciójának alakulását vizsgáltam. A publikus terek minősége, mennyisége, vagy hogy mekkora beleszólásunk van a köztereink tervezésébe, jelentős társadalmi változásokat idézhet elő, optimális esetben hozzájárul a helyi közösségek erősítéséhez. Egy olyan tervezési programra teszek javaslatot, amely az építészeti beavatkozásokkal együtt egy szövetkezeti rendszer kialakításának katalizátora lehet. A program illeszkedik az újpesti városszövetbe, amelyben szorosan összefonódik a kertváros, a lakótelep és az ipari zóna. A helyszínem az egykori Chinoin gyógyszercég harminc éve üresen álló raktárépülete. A hétszintes, monolit vasbeton vázat ipari, gasztronómiai és kulturális funkciók töltik meg új élettel.
helyszín - Budapest IV. kerület (HU)
konzulensek - Molnár Beáta, Máté Tamás
fotók - Majnár Rebeka, Urbex Magyarország
év - 2024
HelyszínA Chinoin gyógyszercég raktárépülete Budapest IV. kerületében található. A terület az ipari és a kertvárosi övezet határán helyezkedik el, két utcával arrébb pedig az újpesti lakótelep panelházai magasodnak. A környékbeli intézmények, mint a Berlini Park, az Újpesti Erőmű, a Károlyi Sándor Kórház és a Károli Gáspár Református Egyetem mind városias funkciókat képviselnek, ezáltal egy munkahelyi zónát alkotnak. A környék infrastrukturális lefedettsége a peremkerületekre jellemző színvonalat képviseli. A szociális intézmények (egészségügy, oktatás, közigazgatás) a lakótelepi zónában kielégítő mennyiségben megtalálhatók, viszont a harmadik helyek minőségi és mennyiségi hiánya erősen szembetűnő.
Az épület közvetlen szomszédságában egy óvoda áll, melynek mindennapi működését új programlehetőségekkel teheti színesebbé a raktárépület revitalizációja. Az épület közös telken osztozik a Stephaneummal, az egykori aggok házával, amely a rendszerváltás óta szintén üresen áll. 2014-ben azzal a céllal újítottak fel, hogy ismét idősek otthonaként hasznosítsák, azonban erre azóta sem került sor.
ProgramA helyszínelemzés tanulságait levonva a legcélszerűbbnek egy vegyes használatú épület kialakítását láttam, amely gasztronómiai és rekreációs központként tud működni. Ez magába foglalja az élelmiszerekhez köthető termelést, fogyasztást és az ezekhez kapcsolódó oktatási tevékenységeket. Emellett a ház teret enged különböző kulturális és közösségi eseményeknek, amelyből jelenleg hiányt szenved az újpesti lakosság. A programmix részét képezi egy kantin, amely a szomszédos idősek otthonának élelmiszer ellátását is biztosítja, egy kávézó és egy szövetkezeti tulajdonú élelmiszerbolt. A középső emeleteken két eltérő méretű, multifunkcionális esemény tér, illetve három közösségi műhely (ruhajavító, elektronikai és faműhely) található. A felsőbb emeleteken egy sajt manufaktúra és egy vertikális farm kapott helyet, amelyek látogatóközpontként a tudásmegosztás helyszínévé is válnak. Mindezzel csupán egy lehetséges verziót vázolok a ház hasznosítására, amely a környék jelenlegi hiányosságára ad választ. Az épület felépítése lehetővé teszi, hogy a funkciók idővel az igényekhez igazodva változzanak.
Az épület bejárására több útvonalon is lehetőségünk nyílik. A szintenként kialakított teraszokat egy külső lépcső köti össze a homlokzaton, amely egy városi tanösvényként is funkcionál. A tanösvény bejárása integrálható egy 2x45 perces tanórába, így a környékbeli iskolások és óvodások bármikor megismerhetik a ház működését, anélkül, hogy a termelő területekre be kellene lépniük. A tanösvény végén egy közösségi tetőterasz kapott helyet, ahol bárki szabadon élvezheti a panorámát vagy egy grillpartit fogyasztási kényszer nélkül.